Slovenský | Anglický | Poľský
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   

 
CHIRURGIA
 
 
Operácie prietrží (pruh)
Popis výkonu: Jedná sa operácie defektov v oblasti slabiny a brušnej steny rôznymi metodikami. Operácia prietrže spočíva v uzavretí a vystužení defektu brušnej steny štandardnou plastikou ( „klasicky“), alebo pomocou sieťky vloženej laproskopicky, alebo rezom. Použitie sieťky v operácii prietrží spĺňa podmienky beznapäťových plastík, čo v praxi znamená minimálnu bolestivosť a rýchly návrat do normálneho života a plnej záťaže. V prípade laparoskopickej operácie je rekonvalescencia urýchlená aj chýbaním rezu. Operácie prietrží sa vykonávajú v celkovej anestéze, v krajnom prípade je možné vykonať klasickú plastiku bez použitia sieťky aj v lokálnej anestéze.
 
Laparoskopická cholecystektómia – operácia žlčníka
Popis výkonu: Ide o výkon miniinvazívnej chirurgie, ktorého podstatou je odstránenie žlčníka, obsahujúceho kamene, alebo polypy. Operáciu je možné vykonať len v celkovej anestéze. Lôžko žlčníka sa po jeho odstránení drénuje, drén odstraňujeme pred prepustením. Laparoskopický výkon urýchľuje návrat do normálneho života a plnej záťaže. Absencia rezu má zároveň aj estetický význam.
 
Laparoskopická apendektómia – operácia červovitého výbežku slepého čreva
Popis výkonu: Princíp operácie spočíva laproskopickom odstránení červovitého výbežku slepého čreva. U žien prináša laparoskopická operácia benefit v možnosti revízie malej panvy a adnex. Laparoskopický výkon urýchľuje návrat do normálneho života a plnej záťaže, má estetický význam a u obéznych pacientov reduje riziko komplikovaného hojenia rán.
 
Laparoskopická revízia a adheziolýza – prerušenie zrastov v brušnej dutine
Popis výkonu: Princíp operácie spočíva v laparoskopickej revízii brušnej dutiny, pri ktorej je možné diagnostikovať ochorenie v dutine brušnej a ak je to možné, ochorenie odstrániť, eventuálne rozrušiť zrasty v dutine brušnej. Operácia v sebe prináša všetky benefity laparoskopickej – miniinvazívnej chirurgie.
 
Operácie hemoroidov
Popis výkonu: Operácia spočíva v odstránení hemoroidálnych uzlov. Podľa štádia ochorania ponúkame odstránenie hemoroidov elastickou ligatúrou ( Baronova ligatúra) pre počiatočné štádia ochorenia ( I,II), operačné odstránenie hemoroidálnych uzlov. Pre posledné štádia hemoroidov, spojených s krvácaním a permanentných prolapsom hemoroidálnych uzlov ponúkame operáciu Longovou metódou. Naloženie elastickej ligatúry je krátky výkon, bez nutnosti akejkoľvek anestézy, operácie hemoroidov sa vykonávajú v celkovej alebo spinálnej anestéze.
 
Operácia análnych fistúl, fisúr a polypov
Popis výkonu: Sú to jednoduché operácie, pri ktorých sa odstraňuje bolestivá trhlina v oblasti konečníka – análna fisura, alebo mokvajúci otvor v okolí konečnka – análna fistula. Odstránenie polypov v oblasti análneho kanála a konečníka. Operácie je nutné vykonať v celkovej anestéze.
 
Odstránenie dermoidnej cysty / pilonidálneho sinusu
Popis výkonu: Princíp operácie spočíva v odstránení patologického ložiska v oblasti krížovej kosti. Dutina sa po odstránení cysty drénuje a rana sa zošíva po vrstvách. Operácia sa vykonáva v celkovej aj v lokálnej anestéze.
 
Operácie nezhubných nádorov prsnej žľazy, gynekomastie u mužov
Popis výkonu: Princíp operácie spočíva v odstránení patologického ložiska v mliečnej žľaze a odoslanie lézie na histologické vyšetrenie. Operácii predchádza ultrazvukové vyšetrenie lézie a pri neistej povahe na USG náleze aj odber vzorky na histologické vyšetrenie ihlou – core cut biopsia.
 
Časté otázky (FAQ)
Sieťky pri operácii prietrží sú cudzí materiál? Na výrobu sieťok sa používa polypropylén, materiál, ktorý s ľudským telom nereaguje. Sieťky sa aplikujú cca 20 rokov s excelentnými výsledkami a v dnešnej dobe v celosvetovom meradle takmer vytlačili klasické plastiky. Na našej klinike navyše preferujeme kompozitné sieťky, kde polypropylén je kombinovaný s materiálom ktorý sa časom rozpadá a z pôdnej sieťky ostáva dlhodobo cca 50 %. Kompozitné sieťky sa svojou elasticitou vyrovnávajú elasticite brušnej steny človeka.

Laparoskopia nenahradí klasickú operáciu? Pri klasickej operácii vidí chirurg len operačné pole v rozsahu rany, pri laparoskopii je možné revidovať celú dutinu brušnú. Samotná podstata laparoskopických operácii je identická s klasickou operáciou, napr. žlčník sa vyberá spolu s kameňmi vždy rovnako, rozdiel je len v prístupe do brušnej dutiny.

Jednodňová chirurgia je vhodná len malé operácie? Rozvoj miniinvazívnej chirurgie, rastúce skúsenosti lekárov s ňou a vývoj techniky v poslednom desaťročí umožnili v plnom rozsahu riešiť v režime jednodňovej chirurgie aj operácie žlčníka či slepého čreva. Samozrejme je nutný výber pacientov a pooperačná kooperácia pacienta a lekára. Aj naše skúsenosti za posledné 2 roky len potvrdzujú celosvetovú prax.

Veľké nemocnice sú vybavené lepšie? Na našej klinike pracujeme s najmodernejším vybavením, ktoré zodpovedá najvyšším svetovým štandardom. Výber špeciálneho zdravotného materiálu (napr. šicie materiály, sieťky atď.) nie je primárne motivovaný cenou, ale kvalitou.
 
 
ODBORNÝ GARANT: MUDr. BARLA JAROSLAV
 
 
 
   
 

© SOFYC Clinic 2011